Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

SRPD mělo před Vánoci napilno

Prosinec je pro mnoho dětí nejlákavějším měsícem v roce - hned na začátku přichází Mikuláš se svojí nadílkou,  o pár týdnů později jsou tu Vánoce a s nimi prázdniny a pro starší ročníky jsou dalším lákadlem „rychlé špunty“ na Silvestra. Sdružení rodičů a přátel dětí nemohlo tedy stát stranou a k  napjatému očekávání všech těch oslav přispělo svojí „troškou do mlýna“.

 

První prosincovou neděli jsme se po obědě sešli v zasedací místnosti obecního úřadu, abychom si společně vyrobili vánoční svícny, přáníčka, ozdoby, každý podle svých rukodělných schopností. Děti si přinesly jablka a svíčky, organizátoři zajistili smrkové a jedlové větve, dřevěné podložky na svícny, drát,  mašle, rozinky, hřebíček, papír, špejle, slámu….

 

Během tří hodin vznikla celá řada hezkých vánočních dekorací, které si děti odnesly domů nebo jsme jimi vyzdobili zasedací místnost pro blížící se mikulášskou besídku. Doufáme, že se akce líbila, přestože se jí nezúčastnily očekávané davy, které zřejmě radši trávily po nedělním obědě doma na kanapi. V příštích letech bychom výrobu vánočních „věciček“ chtěli rozhodně zopakovat, připravit nové suroviny a materiály,  vyzkoušet výrobu dalších zajímavých ozdob a hlavně navnadit více rodičů, aby se přišli se svými dětmi podívat a třeba si v příjemné atmosféře i jen tak popovídat.  Hlavně by se měli osmělit tatínkové, které jsme to odpoledne zcela postrádali!!!!!

 

Následující pátek 6. prosince se konala mikulášská besídka, kterou již dopředu inzerovali velice krásné plakáty, které vyráběly samy děti. Vzhledem k tomu, že letos nebyl k dispozici sál místního hostince, museli jsme se namačkat do obecní zasedačky, která byla sice krásně vánočně vyzdobená, ale pro takové množství dětí a dospěláků rozhodně malá. Nepočítali jsme s tak hojnou účastí, takže se na některé děti balíček s laskominami vůbec nedostal. Navíc stísněný prostor nedával dětem příliš šanci k pohybu, Mikuláš s andělem a čerty se museli k některým malým účastníkům, kteří seděli v zadních řadách, prodírat a natahovat a celá akce tak působila poněkud chaoticky. Příští rok na nás tedy čeká úkol najít vhodnější prostory.

 

Zásluhou Daniely Demeterové k nám 12. prosince, po několika planých poplaších, konečně zavítalo světoznámé divadlo bratří Formanů. Báli jsme se, že znovu nastane problém, kam s diváky, protože jsme opět neměli na výběr a divadlo se konalo v zasedacím sále na úřadě. Tentokrát nás snad i mrzelo, že se diváci vešli a několik míst dokonce zůstalo volných. Akce byla dotována Krajským úřadem Libereckého kraje, takže vstupně 40 Kč pro dospělého a 20 Kč za dítě bylo zřejmě nejnižším, jaké kdy kdo za tak skvělou produkci zaplatil. Přestože byly plakáty vyvěšeny s dostatečným předstihem na několika místech po Jindřichovicích, na představení dorazili hlavně „přespolní“. Možná se lidé zalekli názvu Barokní opera s tím, že celé představení bude jen zpívané, navíc zřejmě stále převládá názor, že loutkové divadlo je jen pro malé děti.

Vůbec ne. Všichni, kdo přišli, se báječně bavili. Představení mělo svůj půvab opravdu pro všechny věkové kategorie, v předvánočním chaosu mile pohladilo po duši a po celou jeho dobu byl z hlediště slyšet smích a aplaus. Bratři Formanové (mimochodem děti proslulého režiséra Miloše Formana) hned od začátku dokázali vykouzlit příjemnou pohodu, každého diváka hned u dveří osobně přivítali, během představení reagovali na podněty z publika a po vystoupení všechny účastníky pozvali, aby se přišli na kulisy i loutky zblízka podívat a vyzkoušet si, jak náročné je dřevěné aktéry vodit.

Na dokreslení báječné atmosféry uvádíme několik úryvků z „Pokynů pro pořadatele a diváky“:

 

Představení je určeno pro děti od šesti do devadesátišesti let. Děti starší devadesátišesti let musí při vstupu do hracího prostoru předložit potvrzení o lékařské prohlídce (ne starší jednoho roku). ….. Přestavení se nebude hrát, pokud bude v době jeho předpokládaného začátku v hledišti pouze jeden divák. Výjimkou jsou rodinní příslušníci, zubní lékař Maroš a pan prezident. Představení může být přítomen neomezený počet diváků (přestože někteří vůbec nic neuvidí). Představení skončí až na konci. Po dobu představení nemluvte s vodiči, ani se nepřibližujte k pohyblivým tělesům. Vystupovat a nastupovat za „jízdy“ je povoleno. Je doporučené se navzájem přidržovat. Peníze si přepočítejte u klobouku, po odehrání představení nebude na jakoukoliv reklamaci brán zřetel. Knihu přání vám na požádání předloží loutkař Milan Forman, knihu stížností vám na třetí požádání možná předloží technik ing. Zdeněk Borůvka.

 

Ti, kteří se na našich akcích v prosinci dobře bavili, si snad u tohoto článku rádi vzpomenou na příjemné chvíle. Ty, kteří se zúčastnili a nebyli úplně spokojeni, vyzýváme – přijďte nám pomoci s organizací, aby to příště dopadlo podle vašich představ. No a vy ostatní, co jste se neosmělili přijít, nebojte se a příště přijďte. Rádi vás v novém roce uvidíme. Každopádně vám všem přejeme, aby byl pro vás ten nadcházející rok plný štěstí, lásky a porozumění.

 

Zuzana Svěrčinová

 
Fotogalerie

Zvětšit obrázek
Divadelní představení Barokní opera
Zvětšit obrázek
Výroba vánočních ozdobiček