Výroba svíček Hromniček
Ohlédnutí za výrobou Hromniček v M-klubu
Ohlédnutí za výrobou svíček Hromniček v M-klubu
ve středu 1.2.2017 od 15 do 18 hod.
Atmosféru vám nejlépe přiblíží pohled do fotogalerie.
Celý prostor M-klubu byl provoněn včelím voskem od včelaře z Dorní Řasnice.
V M-klubu bylo možné zaslechnout rozhovory v češtině, němčině, polštině a angličtině.
Zjistili jsme, že výroba svíček je prima společenská událost...kolem plechovky s roztaveným voskem se musíme pěkně v klidu vystřídat, dohodnout se a hlavně vyzkoušet svou trpělivost...nechat ztuhnout jednu vrstvu, než svíčku zase ponoříme. Nejdříve se vám to zdá nekonečné, ale pak vás to chytne a chcete dělat další a další svíčku...pro ségru, mámu, tátu, babičku...
Na stole vedle dvouplotýnkového vařiče je prkénko, u kterého se střídají kluci a snaží se rozkrájet pěkně tuhé velké kusy včelího vosku...lépe by to šlo sekyrou! Ale kluci jsou vytrvalí a nevzdávají se. Díky.
Během výroby svíček Hromniček někdo hrál pexeso, jiný na počítači, další relaxoval u omalovánky anebo skládal jeřáby.
Mimochodem, origami jeřábů už máme 479 a zcela ovládly prostor...přijďte se podívat.
Ještě pár informací o Hromnicích z Wikipedie:
Hromnice je označení svátku slaveného 2. února, kterému v křesťanství odpovídá svátek Uvedení Páně do chrámu.
V lidovém křesťanství se Hromnice staly důležitou oslavou přicházejícího jara, podobně jako keltský předkřesťanský svátek Imbolc. Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem, jak napovídá jeho název. Nejznámějším příkladem této víry je svěcení svící, takzvaných hromniček, prováděné v tento den, které se pak během bouře dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost. K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvícepranostik, kolem čtyřiceti. Nejznámější pranostikou je "Na Hromnice o hodinu více". Na Hromnice se tradičně sklízel betlém a někde také vánoční stromek.