Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Základní kurs kosení 10.-13.6. 2010

Zveme vás na základní kurs kosení ve stylu "Kosíme snadno" (viz Petr Vido). Povede ho Veronika Kicková, kterou už někteří znáte z misek a nebo z koncertu. Termín je čtvrtek 10.(odpoledne) - neděle 13.6. (poledne). Je velmi vhodné se zúčastnit všech dnů, ale není to nezbytně nutné (třeba kdo si nemůže vzít dovolenou apod.). Ve čtvrtek budeme připravovat materiál, v pátek vyrábět kosiště, v sobotu dokončovat, naklepávat, dolaďovat, zkoušet techniku kosení, v neděli (od časného rána) kosit.

 

Pro ty, kdo neprahnou po výrobě vlastního na míru šitého kosiště (na tom však víceméně stojí technika kosení stylu alá Petr Vido (viz http://www.kosimesnadno.cz/zen-cart/index.php?main_page=page&id=20&language=cz), se nabízí možnost přidat se ke kurzu v sobotu a přinést hotové/koupené kosiště s sebou (doufejme, že už budeme u naklepávání kos). Na www.kosimesnadno.cz mají kdyžtak v nabídce rakouské ergonomické kosiště (cena 1260,-Kč).


Co je k tomu (tedy ke kursu kosení) potřeba:
1. Přihlásit se (čím dřív, tím líp).
2. Mít kvalitní kosu (tedy to železné,  to dřevěné si vyrobíme :-) ).
a) Tu si mým prostřednictvím můžete objednat a Veronika je pak přiveze. To je potřeba udělat co nejdřív - nejlépe do středy 12.5. Kosy jsou za 650Kč a můžete si vybrat délku  od 60 do 90cm. Zpravidla na běžnou louku lze doporučit 70, 75 či max. 80cm.
b) Můžete si vybrat i dražší kosu (pravou rakouskou), nabízejí ji už i naklepanou (s příplatkem), cena se pohybuje podle délky od 800,- do 1000,- Kč (podívejte se sami na výběr www.kosimesnadno.cz, pokud si vyberete tam, napište objednávku nám, ušetříme při hromadném objednání na poštovném)
3. Mít kvalitní babku a kladívko: nabízejí se dvě možnosti. Buď můžete přes nás objednat již zaoblené kvalitní (dostatečně tvrdé) kladívko a německou babku, více si o nich můžete přečíst níže (hromadně bychom pak objednali od Dudmanových na stránkách www.kosimesnadno.cz ). Nebo se dá koupit obojí levnější v běžném železářství (kladívko cca 0.6 kg, co nejvyšší tvrdost, babka ostrá (zašpičatělá hrana)) a poté bychom domluvili zbroušení a vytvrzení s místním kovářem.
4. Mít brousek, toulec a kosiřík neboli prstýnek neboli objímku s klíčem na utažení (slouží k uchycení kovové kosy na dřevěné kosiště). Dá se koupit v běžných železářstvích - cenu zatím neznám, ale nebude nijak vysoká. Kvalita je nižší, což u toulce nijak nevadí (slouží jen jako držák na brousek). Brousek doporučujeme však objednat jeden jemnější (Bregenzer či Rozsutec, viz nabídka níže, objednávejte opět přes nás), běžně dostupný brousek Karborundum z železářství dobře poslouží, když zrovna nemáte naklepáno, ale obrušuje kosu a dlouhodobě není jeho užívání "trvale udržitelné". Kosiřík je možné koupit levněji v železářství, bývají s ním však problémy, často kosu pořádně neudrží, klíč se rychle opotřebuje apod., takže to je spíš pro dobrodruhy. Níže v nabídce najdete kvalitnější kosiřík za 60,- Kč, opět objednávejte přes nás. Brusné kostky, které najdete jako poslední v níže uvedené nabídce, se hodí, pokud opravdu najdete zálibu v naklepávání, na kurs není nutné pořizovat, propůjčujeme při naklepávání náš exemplář, (pokud však chcete též, připište do objednávky).

 

Takže shrnuto: Přes nás pokud možno do 12.5. (nestihnete-li to, lze asi i později, ale bez záruky...) objednávejte kosy za 650 Kč. V témže termínu lze přes nás objednat též příslušenství z katalogu www.kosimesnadno.cz: Kosu, babku, kladívko, brousek, kosiřík, toulec, příp. brusnou kostku. A nebo si cokoliv z toho můžete zajistit i sami v železářství apod.

 

Tak a na závěr snad už jen ceny kursu. Kurs by stál celý 500Kč (poměrná část poměrně méně), jídlo, kdo bude chtít, tak každé 50Kč a ubytování 100Kč na osobu a noc.

 

Budeme se těšit

 

Zbyněk a Jana Vlkovi