Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Kde lišky uctivě dávají dobrou noc

Bio Noviny (Miloslav Vohralík)

Zvětšit obrázek
funkční větrný mlýn

Kde lišky uctivě dávají dobrou noc

Tam, kde lišky dávají dobrou noc "jen tak", to opravdu nebude "nic moc". Ale ve Frýdlantském výběžku, o kterém si to do nedávna kdekdo říkal, už je to dnes v mnohém jiné. Jednak se sem nastěhoval Vlk a rozházet si to s ním, to by se liškám nemuselo vyplatit. Tenhle Vlk liškám rozhodně neublíží a nejen proto, že má inženýrský titul. Přišel sem právě proto, že tady civilizace není natolik rozbujelá, aby lišky zatlačila hluboko do lesů, odkud jejich "dobrou noc" není slyšet. Dovede se však kamarádit nejen s liškami, ale i s lidmi. Jinde by přestal být brzy vlkem a stal by se černou ovcí, tady je "hybatelem dění" v obci. A možná, že je tu víc živo než v místech, kde lišku už desítky let neviděli, natož aby je pozdravila.

Ing. Zbyněk Vlk a vůbec celé Jindřichovice pod Smrkem jsou živoucím důkazem, že ti, kteří tvrdí, že je "všechno vepsí", hovoří spíše o sobě než o obecném stavu věcí. V oblasti s dvoucifernou nezaměstnaností může být práce až nad hlavu. Jen ji nesmíte hledat na Úřadu práce. Musíte se do ní pustit sami.

Má vaše obec muzeum? Nemá? A proč ho nezaložíte? Že je vesnice malá a nebylo by co vystavovat? To říkáte, protože jste se do plánování muzea nepustili. Jindřichovice pod Smrkem mají 590 obyvatel a muzeum mají - k vidění tu jsou stroje a zařízení venkova doby před průmyslovou revolucí (kdyby na exponátech nebyly štítky, ani byste svým dětem nedokázali říct, nač se dívají - návštěva takového muzea dá dětem i vám víc než zábavné odpoledne v hypermarketu).

Je ve vaší obci internetová kavárna? Že by do ní nikdo nechodil? Založte ji a uvidíte kolik lidí najednou začne do ní chodit. A může při ní být i knihovna a klub, aby lidi kvůli počítačům nezapomněli číst a mluvit.

Vede přes vaši obec cyklistická stezka, která by sem přivedla turisty? Proč ji tedy nenavrhnete? Že by turisté neměli za čím jezdit? Tak postavte jako atrakci třeba větrný mlýn. Můžete v něm mlít mouku, vyrábět elektřinu a ukazovat ho turistům. Málo? No, tak postavte třeba hrad.

Že to je bohapusté fantazírování, které nemůžete dál číst, protože máte dost svých starostí, jak vyjít s podporou v nezaměstnanosti, aby vám zbylo na topení v tuhé zimě? A proč ještě vaše obec nemá kotelnu na spalování dřevní štěpky? Odpadu, kterého jsou plné lesy, odpadu, na který při každé výpravě na houby nadáváte. A kdo by ji postavil? No přece obec. Neříkejte, že by do toho váš starosta nešel. Ne? Tak si zvolte jiného.

Ten jindřichovický se kotelny nelekl a nezůstalo jen u ní. Proč by nemohl být region soběstačný ve výrobě elektrické energie z alternativních zdrojů? Bláznivý nápad, co? Od soboty 10. května však v Jindřichovicích stojí dvě větrné turbíny, každá o výkonu 600 kW, tedy 2 kW instalovaného výkonu na obyvatele Jindřichovic pod Smrkem. Tolik čtyřčlenná rodina nespotřebuje ani když bude mít zapnutý gril, automatickou pračku na vyvářku a akumulační kamna. Grilovat a vyvářet však nemůžete čtyřiadvacet hodin denně - tolik jídla ani prádla nemáte, takže soběstačný je celý region.

Kde na to vzít? Se sociálními dávkami vám pošťačka 60 milionů na větrnou elektrárnu nepřinese, ale na zajímavý projekt se peníze v nějakém grantu ať našem, či Evropské unie peníze vždycky najdou. Jenom nesedět s rukama v klíně a hlavně si pamatovat - líná huba, holý neštěstí.

Pokud se bojíte velkých investic, tak se pusťte do něčeho menšího. Založte třeba občanské sdružení a pořádejte vzdělávací kursy, praktické semináře, pracovní víkendy nebo něco jiného.

A pokud se bojíte, že byste neuspěli ani v podnikání v cenové hladině stokorun, pak můžete založit LET - systém sousedské výpomoci, zrušit peníze, nahradit je třeba vindrami a spokojeně žít bez peněz.

Tak tohle všechno v Jindřichovicích pod Smrkem je. Bodejť by tu lišky nedávaly dobrou noc uctivě. Časem se jim to třeba vyplatí. Možná se dočkají domova pro přestárlé lišky. Jednou to někoho napadne. Kde by mohl být, je jasné - Vlkovi svůj kousek lesa už dnes vyhlásili za rezervaci...

MILOSLAV VOHRALÍK
Fotogalerie

Zvětšit obrázek
výstavba tradičním způsobem

EKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Ekologické informační centrum

 

PROHLÍDKY VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN s výkladem probíhají po předchozí telefonické nebo písemné domluvě s paní Mirkou Zahejskou v jindřichovickém Ekologickém Informačním Centru (značeno) na tel. čísle
nebo 604 777 977

 

 

Reklama
Rodinná farma PERMALAND - ReinSaat 360 Panorama