Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Vynášení Morany ze vsi s MŠ

  Ve školce si s dětmi během celého roku připomínáme lidové tradice zakořeněné po generace v naší kultuře. Některé se pomalu vytrácejí, jiné naopak vznikají.

K příchodu jara patří neodmyslitelně loučení se se zimou, neboli předávání žezla Morany s Vesnou. Krásný zvyk, kde se Morana za zpěvu písní a říkadel vyhání ze vsi a pouští po vodě a přináší se do vesnice Vesna.

 

  V Jindřichovicích se tento zvyk v různých obměnách traduje už pár řádek let. Někdy ho organizovala škola, jindy Mantulie z.s či Lunaria z. s., anebo všichni dohromady.

 

  Aby nám ve vsi nezůstala zima celý rok, zhostily se tohoto úkolu letos 21.3. děti ze školky. Vyrobily si malé Moranky jen z klacíků a slámy, a šly je, za zpěvu písní, rámusení a rytmu říkade, poslat po potoce pryč. Zimy už máme dost, už chcete teplo a jaro! Jaké bylo jejich překvapení, když blízko potoka našly malou panenku Vesnu, kterou si odnesly do školky.

 

  Aby děti nemyslely jen na sebe, že už by rády teplo, ale i na přírodu a své okolí, prohledaly okolí potoka a prostor za kavárnou a posbíraly plnou tašku odpadků. Tak se to, ostatně, stává zvykem. Když jsme s dětmi na procházce, máme v batohu připravený pytel a uklízíme přírodu kolem nás. 

 

 Ještě trocha citace z Wikipedie:

 "Vynášení smrti a vítání jara je západoslovanský lidový zvyk pocházející z předkřesťanské éry.

Jeho ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény jako například Morana.

 Součástí vynášení smrti bylo také přinášení nového léta, ozdobeného stromu podobného máji, nazývaného líto, letečko nebo májíček. Někdy je líto nahrazováno symbolickou panenkou nošenou v rukou, která se uchovávala na příští rok." 

 

Fotogalerie

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Geosense Geoportál
Czech Point

EKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Ekologické informační centrumObčerstvení na srubu pod větrnými elektrárnami. Otevřeno:

Čt, Pá: 10:00 - 16:00

So: 10:00 - 17:00

Ne: 10:00 - 16:00

 

PROHLÍDKY VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN s výkladem probíhají po předchozí telefonické nebo písemné domluvě s paní Mirkou Zahejskou v jindřichovickém Ekologickém Informačním Centru (značeno) na tel. čísle
nebo 604 777 977

 

Trasnsparentní účet
Kostel Nejsvětější Trojice Jindřichovice p. Sm.

35-0985040399/0800

Reklama
Rodinná farma PERMALAND - ReinSaat 360 Panorama