Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Hasičská soutěž  MEMORIÁL HORSTA KRAUSEHO  sobota 7.SRPNA 2021 
Česky | Deutsch | English | Polski

▼   Z naší fotogalerie   ▼
Zobrazit článek
prázdninový provoz MŠ
[ŠKOLA A ŠKOLKA]
Zobrazit článek
[KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE]
Zobrazit článek
[Mateřská škola]

Seminář o Waldorfské pedagogice


Ve dnech 20-21. března se v aule jindřichovické školy konal seminář nazvaný "Dobrá škola pro moje dítě v místní lokalitě". Pozvání přijal pan Mojmír Poláček, pedagog s dlouholetými zkušenostmi s alternativním školstvím a přístupem k výuce a dětem.


Mojmír  Poláček absolvoval konzervatoř a obor Teorie a provozovací praxe staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně, má již více než 20 let hudební a pedagogické praxe. Na konci 90. let stál u zrodu waldorfské školy v Brně. Je vedoucím sdružení Collegium pro arte antiqua, zaměřeného na hudbu pro zobcové a příčné flétny a komorní hudbu s využitím těchto nástrojů. Několik let působil na Broumovsku, kde jsme se s ním poznali. Zde se snažil o navázání na dávnou tradici pěšího cestování s hudbou a zpěvem k výrazným poutním místům a znovuoživení bývalých historických tras. Později vyučoval hudbu na waldorfské škole v Semilech a ZUŠ tamtéž. Nyní vyučuje hudbu na waldorfském semináři v Praze. Více o aktivitách sdružení najdete na www.collegium.cz.


Myšlenka uspořádat seminář na toto téma vznikla tak, že jsme se při pravidelném setkávání s maminkami na mateřské dovolené začali postupně dostávat k tématům, jak přistupovat ke svým dětem, jak je vést př. v hudbě, výtvarném umění, do budoucna jak řešit otázku výuky a vzdělávání. Pan Poláček se nabídl, že by přijel, za to mu vřele děkujeme. Dle našich přání, nejen maminek, ale širokého spektra lidí, kteří o tyto věci mají zájem, jsme sestavili první seminář, který myslím byl pro všechny obohacující, hlavně po stránce uvědomění si různých pohledů a problémů, které sebou téma "Dobré školy" nese. Seminář byl pojat jako částečně přednáška, částečně beseda. Nechyběly ukázky pracovních sešitů dětí z waldorfské školy a také nás pan Poláček seznámil s velkým množstvím knih, které nám tu na několik měsíců ponechal k zapůjčení ostatním.


Během sobotního dopoledne bylo v plánu téma vývojových fází dítěte, myslím že opět velmi obohacující a podnětné povídání, první, druhé a třetí sedmiletí, co je příznačné pro děti v tom kterém období a jak tedy k nim přistupovat a odlišně s nimi jednat. Odpoledne přišel čas i na praktickou část, kdy se pan Poláček doslova proměnil a zapojil nás všechny do zpěvu, hry na hudební nástroje a tance. Zpívaly se krásné lidové či zlidovělé písně ze sborníčku jarních i velikonočních říkadel a písniček, které vydalo právě Collegium pro arte antiqua. Hudbu jsme opravdu procítili a myslím, že nás to velmi příjemně naladilo do nadcházejícího jara a také do dalších společných činností.

 

Rádi bychom podobný seminář uspořádali i v budoucnu, možná i cyklus seminářů zaměřených vždy na konkrétní témata. Vzhledem k tomu, že p. Poláček se stěhuje opět zpět k Brnu, odkud pochází, tak navrhoval, že by doporučil několik svých kolegů právě ze semilské waldorfské školy, kteří mají taktéž mnoho zkušeností a zaměřují se na další oblasti vzdělávání a výuky.

 

Děkujeme všem za pomoc s organizací a taktéž i paní Zdeně Kalousové za příjemné občerstvení.

 

Blanka Řehořková

 

Fotogalerie

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek

Geosense Geoportál
Czech Point

EKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Ekologické informační centrumObčerstvení na srubu pod větrnými elektrárnami. Otevřeno:

Čt, Pá: 10:00 - 16:00

So: 10:00 - 17:00

Ne: 10:00 - 16:00

 

PROHLÍDKY VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN s výkladem probíhají po předchozí telefonické nebo písemné domluvě s paní Mirkou Zahejskou v jindřichovickém Ekologickém Informačním Centru (značeno) na tel. čísle
nebo 604 777 977

 

Trasnsparentní účet
Kostel Nejsvětější Trojice Jindřichovice p. Sm.

35-0985040399/0800

Reklama
Rodinná farma PERMALAND - ReinSaat 360 Panorama