Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski
▼   Z naší fotogalerie   ▼
Zobrazit článek
Obnova povrchu 4
[úřední deska]
Zobrazit článek
Archivní fotografie přestavby školky a družiny v r. 2009
[OBEC]
Zobrazit článek
[KNIHOVNA]

Seminář o Waldorfské pedagogice


Ve dnech 20-21. března se v aule jindřichovické školy konal seminář nazvaný "Dobrá škola pro moje dítě v místní lokalitě". Pozvání přijal pan Mojmír Poláček, pedagog s dlouholetými zkušenostmi s alternativním školstvím a přístupem k výuce a dětem.


Mojmír  Poláček absolvoval konzervatoř a obor Teorie a provozovací praxe staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně, má již více než 20 let hudební a pedagogické praxe. Na konci 90. let stál u zrodu waldorfské školy v Brně. Je vedoucím sdružení Collegium pro arte antiqua, zaměřeného na hudbu pro zobcové a příčné flétny a komorní hudbu s využitím těchto nástrojů. Několik let působil na Broumovsku, kde jsme se s ním poznali. Zde se snažil o navázání na dávnou tradici pěšího cestování s hudbou a zpěvem k výrazným poutním místům a znovuoživení bývalých historických tras. Později vyučoval hudbu na waldorfské škole v Semilech a ZUŠ tamtéž. Nyní vyučuje hudbu na waldorfském semináři v Praze. Více o aktivitách sdružení najdete na www.collegium.cz.


Myšlenka uspořádat seminář na toto téma vznikla tak, že jsme se při pravidelném setkávání s maminkami na mateřské dovolené začali postupně dostávat k tématům, jak přistupovat ke svým dětem, jak je vést př. v hudbě, výtvarném umění, do budoucna jak řešit otázku výuky a vzdělávání. Pan Poláček se nabídl, že by přijel, za to mu vřele děkujeme. Dle našich přání, nejen maminek, ale širokého spektra lidí, kteří o tyto věci mají zájem, jsme sestavili první seminář, který myslím byl pro všechny obohacující, hlavně po stránce uvědomění si různých pohledů a problémů, které sebou téma "Dobré školy" nese. Seminář byl pojat jako částečně přednáška, částečně beseda. Nechyběly ukázky pracovních sešitů dětí z waldorfské školy a také nás pan Poláček seznámil s velkým množstvím knih, které nám tu na několik měsíců ponechal k zapůjčení ostatním.


Během sobotního dopoledne bylo v plánu téma vývojových fází dítěte, myslím že opět velmi obohacující a podnětné povídání, první, druhé a třetí sedmiletí, co je příznačné pro děti v tom kterém období a jak tedy k nim přistupovat a odlišně s nimi jednat. Odpoledne přišel čas i na praktickou část, kdy se pan Poláček doslova proměnil a zapojil nás všechny do zpěvu, hry na hudební nástroje a tance. Zpívaly se krásné lidové či zlidovělé písně ze sborníčku jarních i velikonočních říkadel a písniček, které vydalo právě Collegium pro arte antiqua. Hudbu jsme opravdu procítili a myslím, že nás to velmi příjemně naladilo do nadcházejícího jara a také do dalších společných činností.

 

Rádi bychom podobný seminář uspořádali i v budoucnu, možná i cyklus seminářů zaměřených vždy na konkrétní témata. Vzhledem k tomu, že p. Poláček se stěhuje opět zpět k Brnu, odkud pochází, tak navrhoval, že by doporučil několik svých kolegů právě ze semilské waldorfské školy, kteří mají taktéž mnoho zkušeností a zaměřují se na další oblasti vzdělávání a výuky.

 

Děkujeme všem za pomoc s organizací a taktéž i paní Zdeně Kalousové za příjemné občerstvení.

 

Blanka Řehořková

 Fotogalerie

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek