Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Den Země letos trochu jinak

Zvětšit obrázek

V příštím roce to bude již padesát let, kdy se ve světě začal 22. duben slavit jako Den Země. Česká republika se k těmto oslavám připojila v roce 1990, naše škola asi v roce 2010.

Každý rok se okolo tohoto data ve škole zabýváme ochranou životního prostředí,  úklidem v obci, v loňském roce jsme natřeli dětské hřiště za starou školkou. Každý rok se s našimi dětmi posouváme dál ve vnímání, kde žijeme, co můžeme změnit na našem chování, aby se nám v naší vesnici žilo lépe.

Ten letošní den věnovaný naší krásné planetě připadl na velikonoční pondělí, kdy děti místo pobytu ve škole koledovaly. Proto jsme si pro naši oslavu Dne Země vybrali pátek 26.dubna. Tentokrát jsme se s našimi školáky vypravili k nedalekým vodopádům na Arnoltickém potoku.

Naše výprava začala u skanzenu Český svět v Řasnici, kde se mezi domy a následně pastvinami vine žlutá turistická trasa. Rozdělili jsme se na čtyři skupiny. Ta první ostatním vytyčovala trasu, na které bylo deset zastavení věnovaných ochraně životního prostředí. Děti si na nich uvědomovaly, kam patří použité obaly od potravin, plechovka od barev, rozbité zrcadlo nebo třeba vybité baterie. Odkud se bere voda z kohoutku v jejich koupelně, kam míří odpad z našich popelnic, které věci se dají opakovaně použít i k nepůvodnímu účelu? Tato zamyšlení byla završena vytvořením mandal z přírodních materiálů.

Odměnou za zdolanou cestu byl dětem odpočinek u půvabných vodopádů na arnoltickém potoce. Ohniště v jejich blízkosti svádělo k opečení možná prvních jarních buřtů, ale tentokrát nám to čas nedovolil, protože jsme museli stihnout autobus zpět do Jindřichovic.

Myslím, že nejen děti si tento výlet užily i díky nádhernému počasí a úžasnému výhledu na hřebeny Jizerských hor. Slíbili jsme si, že jsme na tak krásných místech určitě nebyli naposledy a možná se výlet k vodopádům stane naší další školní tradicí.

Fotogalerie

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek
Zvětšit obrázek

Geosense Geoportál
Czech Point

EKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Ekologické informační centrumObčerstvení na srubu pod větrnými elektrárnami. Otevřeno:

Čt, Pá: 10:00 - 16:00

So: 10:00 - 17:00

Ne: 10:00 - 16:00

 

PROHLÍDKY VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN s výkladem probíhají po předchozí telefonické nebo písemné domluvě s paní Mirkou Zahejskou v jindřichovickém Ekologickém Informačním Centru (značeno) na tel. čísle
nebo 604 777 977

 

Trasnsparentní účet
Kostel Nejsvětější Trojice Jindřichovice p. Sm.

35-0985040399/0800

Reklama
Rodinná farma PERMALAND - ReinSaat 360 Panorama