Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Hasičská soutěž Memoriál Horsta Krauseho 13. srpna 2022 s navazujícím rodinným programem pro dobrou náladu. JINDŘICHOVICKÉ DNY 2022!
Česky | Deutsch | English | Polski

V Jindřichovicích pod Smrkem ode dneška pracují větrné elektrárny

5.6.2003 Zpravodajství ČTK str. 0 (Soňa Remešová)

JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecko) 5. června (ČTK) - Po čtyřech letech příprav dnes starosta Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku Petr Pávek slavnostně spustil dvě větrné elektrárny. Zařízení německé firmy Enercon o celkovém výkonu 1200 kilowatthodin by mělo stačit na energetickou soběstačnost Jindřichovic i okolních obcí.

 

"Začal jsem, když jsem zjistil, že obec nebude nikdy plynofikována. Nejtěžší bylo najít energetika, který by vypracoval koncepci energeticky soběstačného mikroregionu. Většina z těch, které jsem oslovil, se asi bála, že se blamují před kolegy," popsal Pávek novinářům úskalí projektu. S ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem těsně předtím pokropil šedesátimetrový stožár elektrárny sektem. Slavnosti přihlížely desítky z celkem 600 obyvatel obce.

 

Vybudování elektráren přišlo na 62 milionů korun, přičemž 53 miliony přispěl obci Státní fond životního prostředí. Návratnost investic se odhaduje na devět let. Větrné elektrárny jsou však jen součástí alternativní energetiky v Jindřichovicích. Už zde pracuje kotelna na biomasu a připravuje se plán na výstavbu výrobny telet, což jsou brikety lisované z biomasy. Všechna zařízení budou stát 240 milionů korun.

 

Ambrozek Pávkovu snahu o zavádění alternativních způsobů výroby ocenil i tím, že pro slavnostní spuštění elektráren vybral dnešek, kdy si svět připomíná mezinárodní den životního prostředí. Česká republika by podle ministra měla vykročit na cestu rozvoje obnovitelných zdrojů. Zatím se z nich vyrábějí pouhá tři procenta celkové energetické produkce. Evropská unie přitom ve výhledu 20 let počítá s pětinou energie z obnovitelných zdrojů.