Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
   
Česky | Deutsch | English | Polski

Jindřichovice křtily elektrárny

6.6.2003 Mladá fronta DNES str. 1, Kraj Liberecký (MILOSLAVA MARTÍNKOVÁ)

Zvětšit obrázek

Jindřichovice pod Smrkem - Větrné elektrárnyJindřichovicích pod Smrkem se po třech týdnech, kdy vyrábějí elektřinu, včera konečně dočkaly křtu. Do malé pohraniční obce kvůli tomu zavítal ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Kromě něj se na dvě největší elektrárny v republice přijel podívat i ředitel Státního fondu životního prostředí Andrej Mudray.

            “Právě dnešní den si připomínáme Světový den životního prostředí, takže to je velice vhodná příležitost, že stojíme právě tady,” řekl ve čtvrtek ministr životního prostředí Libor Ambrozek. “Je dobré, že se při výrobě elektrické energie využívají ve větší míře přírodní zdroje. V roce 2010 má elektřina z obnovitelných zdrojů tvořit osm procent z celkové spotřeby elektrické energie v republice. A jindřichovické elektrárny jsou první, které tuto energii vyrábějí.”

            Jindřichovické elektrárny jsou největší v republice a do sítě už dodaly necelých čtyřicet tisíc kW. “Skládám panu starostovi poklonu, že to dokázal, když za sebou nemá žádný úřednický aparát a byl na to takřka sám,” řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Andrej Mudray. “Já to považuji za výjimečnou záležitost.”

            Elektrárny sice nedodávají bezprostředně proud lidem v obci, avšak malé městečko s osmi sty obyvateli na tom, že je postavilo, každopádně získá. “Ročně nám přinesou do obecní pokladny zisk ve výši tří milionů korun,” řekl starosta obce Petr Pávek. “A z těchto peněz může obecní úřad přispět lidem, pokud si budou chtít zbudovat solární ohřev vody, zateplit střechu nebo si postavit třeba malou větrnou elektrárnu.”

            Obě elektrárny se rozeběhly v polovině května. “Byly dny, kdy podaly plný výkon, tedy šest set kilowatt,” řekl Otto Novotný z agentury mikroregionálního rozvoje.

            Obě elektrárny běží necelý měsíc a zatím se nevyskytl žádný problém. Jejich chod na dálku hlídají servisní technici firmy, která je dodala. “Pouze když bylo bezvětří a vrtule se netočily, tak jsme se přišli podívat, jestli je všechno v pořádku, jinak je neobsluhujeme ani nekontrolujeme,” řekl Novotný. Pořízení obou elektráren přišlo na třiašedesát milionů korun. Devíti miliony se zapojila obec, zbytek dal Státní fond rozvoje životního prostředí.

            Elektrárny jsou největší v republice. Jedna menší začala vyrábět proud před několika měsíci ve Vilémově u Olomouce. “Také v Pavlově u Jihlavy usilují o obdobné elektrárny, jaké jsou v Jindřichovicích pod Smrkem,” dodala mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Králová.