Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Větrné elektrárny v Jindřichovicích začaly dodávat proud do sítě

15.5.2003 Zpravodajství ČTK str. 0  eli ene

JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecko) 15. května (ČTK) - První ze dvou větrných elektrárenJindřichovic pod Smrkem na Liberecku začala dnes dopoledne dodávat elektrický proud do rozvodné sítě. "První elektrárnu jsme spustili ve středu večer a přes noc jsme dodávali zdarma, až dnes nám totiž rozvodné závody zapojily hodiny," řekl dnes ČTK jindřichovický starosta Petr Pávek. Druhá elektrárna se rozjede ještě dnes v noci.

 

Elektrárny postavila před týdnem v Jindřichovicích německá společnost Enercon, třetí největší výrobce těchto zařízení v Evropě. Starosta malé obce se 600 obyvateli projekt připravoval tři roky. Výstavba dvou stotunových kolosů přišla na 62 milionů korun. Většinu prostředků - 53 milionů korun - poskytl ve formě dotace a půjčky fond životního prostředí, zbytek zajistila obec. Návratnost projektu se odhaduje na devět let.

 

Dva pětašedesátimetrové stožáry s vrtulemi o průměru 44 metrů se už staly cílem desítek turistů. "Denně tudy projíždějí desítky aut a míří za obec k elektrárnám, zvažujeme, že tam postavíme malý srub, který by sloužil jako infocentrum," poznamenal Pávek. Na novou dominantu obce jsou hrdi i její obyvatelé. I když na elektrárny není z obce prakticky vidět, pole za vsí se stalo častým cílem jejich vycházek.

 

Výstavba elektráren o společném výkonu 1200 kilowattů je podle Pávka po vybudování výtopny na biomasu druhým projektem koncepce energeticky soběstačného mikroregionu na bázi obnovitelných zdrojů. V současné době starosta chystá další projekt - výstavbu linky na výrobu pelet, což je ekologické palivo z rostlinného i živočišného odpadu. Pelety by měly v budoucnu nahradit uhlí, linka však přijde na 65 milionů Kč.

 

I tento záměr je součástí projektu, který by měl zajistit energetickou nezávislost čtyř obcí se 1700 obyvateli sdružených v mikroregionu SeCeSe na dodávkách energií. Celkem si projekt podle odhadů vyžádá investici kolem 240 milionů korun. Měl by však zajistit nejen dodávky energií, ale přispěje ke zlepšení krajiny v regionu, který má nejvyšší nezaměstnanost v Libereckém kraji, zajistí i pracovní místa.

 

Leona Vacková