Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Hasičská soutěž Memoriál Horsta Krauseho 13. srpna 2022 s navazujícím rodinným programem pro dobrou náladu. JINDŘICHOVICKÉ DNY 2022!
Česky | Deutsch | English | Polski

Dvě větrné elektrárny zdvojnásobí Jindřichovicím rozpočet

8.5.2003 Zpravodajství ČTK str. 0  eli ene

JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecko) 8. května (ČTK) - Dvě větrné elektrárny, jež v těchto dnech dokončují v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku, zdvojnásobí obci se 600 obyvateli rozpočet. "Energii budeme dodávat do sítě, ročně bychom tak měli vydělat kolem šesti milionů korun," řekl dnes ČTK starosta Petr Pávek. Polovinou bude obec splácet úvěr a zbytek posílí obecní rozpočet, který dnes představuje 2,9 milionu korun.

 

Z peněz z prodeje elektřiny chce starosta vytvořit fond, ze kterého by obyvatelé obce mohli čerpat prostředky na energetické projekty. "Přispějeme na zateplení domů, tepelná čerpadla či kotle na spalování biomasy a solární kolektory a podobné záměry," vysvětlil svou vizi Pávek.

 

Osmisettunový jeřáb dnes dokončil první ze dvou pětašedesátimetrových kolosů. V České republice nemá podobný projekt obdoby. "V současné době se staví větrné elektrárny i na Moravě, ale jsou mnohem menší," řekl ČTK Andrej Mudray, ředitel Státního fondu životního prostředí, který na projekt poskytl 85 procent financí; 45 procent je dotace a 40 procent nízkoúročená půjčka. Stavba obou elektráren přijde zhruba na 62 milionů korun, fond poskytl celkem 53 milionů, devět dala obec ze svého. Návratnost projektu odhadují odborníci na devět let.

 

Elektrárny staví v Jindřichovicích německá společnost Enercon, třetí největší výrobce těchto zařízení v Evropě. Výstavba elektráren je podle Pávka po vybudování výtopny na biomasu druhým projektem koncepce energeticky soběstačného mikroregionu na bázi obnovitelných zdrojů. Projekt starosta připravoval tři roky a v současné době už chystá další. "Rádi bychom postavili výrobní linku na výrobu pelet, což je ekologické palivo z rostlinného i živočišného odpadu," poznamenal starosta. Pelety by podle něho měly v budoucnu nahradit uhlí.

 

I tento záměr je součástí projektu, který by měl zajistit energetickou nezávislost čtyř obcí se 1700 obyvateli sdružených v mikroregionu SeCeSe na dodávkách energií. Celkem si projekt podle odhadů vyžádá investici kolem 240 milionů korun. Měl by však zajistit nejen dodávky energií, ale přispěje ke zlepšení krajiny a regionu, který má nejvyšší nezaměstnanost v Libereckém kraji, zajistí i pracovní místa.

 

Leona Vacková