Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
   
Česky | Deutsch | English | Polski

Stavba větrných elektráren nalákala do Jindřichovic davy zvědavců

8.5.2003 Zpravodajství ČTK str. 0  dli spl

JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecko) 8. května (ČTK) - Davy zvědavců přilákala dnes do Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku výstavba dvou větrných elektráren. Dokončování prvního ze dvou více než stotunových kolosů sledovaly s napětím místní obyvatelé i turisté, kteří do malé obce v blízkosti česko-polské hranice přijeli i ze vzdálenějších míst Libereckého kraje.

 

"Něco takového si nemůžeme nechat ujít, jak často uvidíte v práci osmisettunový jeřáb, jak zvedá vrtuli elektrárny do výšky kolem pětašedesáti metrů," řekl ČTK návštěvník, který do Jindřichovic přijel s rodinou z 30 kilometrů vzdáleného Liberce. Práci montérů sledovali lidé se zatajeným dechem. I ti, kdo závratí běžně netrpí, si jen těžko dokázali představit, že by se postavili, byť připoutaní, do hlavice stožáru, aby upevnili šestnáctitunový generátor. "Dělá se mi špatně, a to stojím na zemi," povzdechla si jedna z přihlížejících dívek.

 

Maličká obec se šesti sty obyvateli dnes získala novou dominantu. I když, jak upozornil jindřichovický starosta Petr Pávek, až na dvě místa na kopcích nebudou elektrárny z obce vidět ani slyšet. Pávek je duchovním otcem projektu a hlavním organizátorem. Pro výstavbu elektráren se rozhodl před třemi lety. Pocit uspokojení z realizovaného projektu i postupu prací dnes neskrýval. "Věřím, že už v polovině května budeme dodávat elektřinu do sítě," řekl ČTK Pávek.

 

Jindřichovice jsou určitou raritou. Maličká obec se zhruba třímilionovým rozpočtem zprovoznila loni výtopnu, jež jako palivo používá dřevní štěpku. Obec staví větrné elektrárny a připravuje výrobu pelet, což je ekologické palivo z rostlinného i živočišného odpadu, které by mělo vytlačit uhlí. Starosta chce jako zdroj energií využít obnovitelných zdrojů a tím vyčistit vzduch v obci a dát práci jejím obyvatelům

 

To však zdaleka není všechno - několik let mají Jindřichovice vlastní internetovou síť a kdokoli se na ni může napojit. Vlastní internetové stránky jsou samozřejmostí. Před rokem otevřela obec novou knihovnu, která bude součástí univerzitního centra, které by mělo v Jindřichovicích vyrůst v příštích letech. "Děláme všechno pro to, abychom přilákali mladé lidi, proto jim nabízíme výhodně pozemky pro výstavbu domů," přiblížil svou vizi starosta.

 

Leona Vacková kš