Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

V Jindřichovicích vsadili na vítr

7.5.2003 Severočeské noviny str. 1  Titulní strana

Zvětšit obrázek
Foto Petr Šimr - Starosta Petr Pávek sleduje, jak jeřáb upevňuje stožáry větrných elektráren.

Jindřichovice p. S. - Jako v Holandsku si mohou připadat obyvatelé Jindřichovic pod Smrkem. Právě v jejich obci v těchto dnech vyrůstají dvě větrné elektrárny. Se svými pětašedesáti metry budou největšími v ČR a také první tohoto typu.

"Spoustu věcí změnil čas a technologie šla dopředu. Proto jsme dělali analýzu jednotlivých výrobků a nakonec jsme se rozhodli pro německou firmu Energon,"  řekl Petr Pávek, starosta Jindřichovic pod Smrkem, který se projektem zabýval tři roky. Větrné elektrárny začnou vyrábět energii již při rychlosti větru čtyř a půl metru za sekundu. Maximálního výkonu dosáhnou při dvanácti metrech za sekundu.

"Pokud bude vše fungovat bez problémů, mohl by být roční výdělek tři a půl milionu korun,"  řekl starosta. Investorem elektráren je obec, která za ně zaplatí dvaašedesát milionů. Pětačtyřiceti procenty ale přispěl Státní fond životního prostředí, čtyřicet procent pokryje půjčka, kterou si Jindřichovice vzaly. Zbylých patnáct procent pak zaplatí obec z vlastních zdrojů.  Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Protože Jindřichovice nejsou vlastníky rozvodných sítí, budou energii získanou díky větru prodávat. Peníze pak "potečou" na splátky půjčky a na další rozvoj obce.  "Záruka na elektrárny je primárně dva roky. S firmou Energon ale chceme uzavřít smlouvu na osm let, takže půjde o partnerský vztah na hodně dlouhou dobu,"  prozradil Pávek.

Výkon elektráren by dokázel pokrýt území od Jindřichovic až k Frýdlantu. Právě u veřejnosti v obcích mikroregionu SeCeSe se projekt setkal před lety s velkým ohlasem. Byli ale i tací, kteří v něj nevěřili.  "Skeptiky jsem potkával ještě minulý týden. Proto jsem dnes rád a je to i dobře, že tito lidé neměli pravdu. Větrných elektráren by mělo být v republice více, přírodu musíme šetřit a začít využívat obnovitelných zdrojů," zdůraznil starosta.  Elektrárny dokončí zaměstnanci firmy Energon tento týden, o pár dní později by se pak jejich vrtule o průměru čtyřiačtyřiceti metrů měly točit na plné obrátky.

 

    JANA ŠRŮTKOVÁ