Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Jak fungují jindřichovické větrné elektrárny ?

elektřina, tržba, provoz, životní prostředí a osvěta

Zvětšit obrázek
měsíční bilance do konce 06-2004
Jindřichovické větrné elektrárny bývají často používány v médiích a při odborných diskusích jako záminka při argumentacích pro a proti těchto obnovitelných zdrojů energie. Skutečnost je taková, jaká je a je k dispozici nejširší veřejnosti k nezávislému utvoření vlastního úsudku.

Z grafu lze vyčíst přesná čísla množství vyrobené elektřiny a tržby, která posiluje jinak chudý obecní rozpočet.

Jindřichovičtí občané mohou mít dobrý pocit ze skutečnosti, že když elektrárny běží a vyrábí, je veškerá spotřeba domácností a firem pokryta touto ekologickou elektřinou. Když se zvedne vítr a tím i množství vyrobené elektřiny, profitují z tohoto pocitu i obyvatelé dalších vesnic, které leží na trase vedení vysokého napětí až do Frýdlantu.

Důležitým přínosem pro životní prostředí je i osvěta, která je s obecními větrnými elektrárnami spjata. Místo navštívilo za rok provozu přes ca. 10 tisíc návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti. Všichni se mohli na vlastní oči a uši přesvědčit, že bezpřevodovkové elektrárny nehlučí, že vypadají dobře v krajině, že nezabíjí ptáky, že kolem nich funguje život a že jsou trvalým přínosem při hledání rovnováhy mezi potřebami moderní společnosti a ochranou přírody a životního prostředí.


Soubory ke stažení

Graf výkonu a tržeb od 05-2003 do 06-2004 ke stažení v PDF 00000038.pdf 114,2 KB