Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Občanské průkazy od ledna jinak

Zvětšit obrázek
vzorový op

Změny ve vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů se plánují v souvislosti se zavedením nových typů občanských průkazů od 1. ledna 2012. Od Nového roku se žádosti na občanské průkazy budou přijímat přes stejné kabinky, jako nyní cestovní doklady. To vyžaduje určitou přípravu. Omezení provozu se týkají už listopadu a výrazná pak budou v prosinci 2011. Každopádně se vyplatí mít osobní doklady v pořádku a nespoléhat na to, že si ten pořádek uděláme zrovna na konci roku 2011. 
O co tedy jde?

 

Dle požadavků zákona č. 227/2009 Sb. a zákona č. 424/2010 Sb., kterými se mění zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, se budou od 1. ledna 2012 vydávat nové typy občanských průkazů – tzv. elektronické občanské průkazy. V praxi to bude znamenat, že žádost se s občanem sepíše elektronicky a na úřadě se pořídí i fotografie.

 

Vzhledem k tomu, že se nové typy občanských průkazů budou vydávat pouze na MÚ Frýdlant, na stejném pracovišti, na kterém se v současné době zpracovávají žádosti o vydání e-pasů, bude nutné v souvislosti s provedením obnovy centrálního informačního systému cestovních dokladů a s uvedením nového systému e-OP do provozu provést následující opatření:

 

Vydání stávajícího typu občanského průkazu se strojově čitelnými údaji bude možné požádat nejpozději do středy 14. prosince 2011, je-li žádost podána u úřadu příslušného pro vydání občanského průkazu. Pokud je žádost podána u nepříslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričního úřadu (tzn. Jindřichovice p. S., Nové Město p. S., Hejnice, Raspenava), musí být žádost podána nejpozději 30. listopadu 2011. 

 

Pro občany Jindřichovic tato změna znamená, že žádosti na výměnu OP bude OÚ Jindřichovice p.Sm. přijímat pouze do 30. listopadu 2011. Od tohoto data pak bude muset žadatel absolvovat cestu přímo na MÚ Frýdlant. (Toto upozornění se týká občanů, kterým platnost OP končí do 31.12.2011, po tomto datu si musí požádat na MÚ Frýdlant). OÚ Jindřichovice p.Sm. přestává od 1.12.2011 zajišťovat vydávání OP !!! 

 

Poslední termín pro nabírání žádostí o vydání e-pasů je stanoven na pondělí 19. prosince 2011. Pak bude systém do konce roku 2011 odstaven, tzn. e-pasy nebude možné nabírat, kontrolovat, reklamovat ani vydávat. Avšak pasy typu „blesk“ bude možné vydávat i po tomto termínu.

 

Věříme, že občané budou s novou službou spokojeni a že s pochopením strpí drobné nepohodlí spojené s její přípravou.
 

Zdroj: MÚ Frýdlant Soubory ke stažení

Informace MU Frýdlant 00000767.pdf 52,7 KB