Obce nechtějí lidi vystřídat
31.5.2003 Liberecký den str. 15 4B titulní okresy (JANA ŠRŮTKOVÁ)
Liberec - Uklidit ulice po zimě, upravit trávník či zamést chodníky. Málokomu se do takové práce chce. Téměř všechny obce na Liberecku proto využívají možnosti zaměstnat své obyvatele na veřejně prospěšné práce. O tom, kdo na místo nastoupí, ale rozhoduje úřad práce, který nezaměstnané eviduje. "Právo, koho do obce pošleme, je výhradně naše. Máme ho dané ze zákona, a to nemůže změnit ani starosta," řekl Petr Rybář, právník libereckého úřadu práce.
Ten reagoval na starostu Jindřichovic pod Smrkem Petra Pávka. Tomu se nelíbilo, že úřad nechce prodloužit smlouvu šestnácti lidem, kteří v jeho obci vykonávají veřejně prospěšné práce. "Ti lidé pro nás pracovali už loni. Víme, jací jsou a jak se chovají. Pokud by nemohli nastoupit, byl by to pro nás problém. Investujeme do toho spoustu času," zdůraznil Pávek.
Podle Petra Rybáře je ale smysl veřejně prospěšných prací právě v jejich krátkodobosti. Uchazeče o zaměstnání by naopak měly motivovat k tomu, aby si našli stálé a lépe placené místo. Smlouvu s obcí proto podepisuje úřad práce pouze na rok. Pak rozhodne o dalším osudu. Starosta Raspenavy Pavel Lžičař ale ví, že u osvědčených pracovníků je větší jistota, že své úkoly splní. "Máme takovou zkušenost, že čím více lidi na veřejně prospěšné práce střídáme, tím větší problémy máme," poznamenal starosta.
Pokračování na straně 16
Dokončení ze strany 15
Proto se i v Raspenavě snaží o to, aby smlouvu těm pár schopným úřad práce prodloužil i na další rok. "Někteří jsou opravdu ochotní pracovat, ale občas k nám přijdou i tací, kterým se do práce vyloženě nechce. S takovými pak jsou potíže," vysvětlil Pavel Lžičař. V současné době vykonává veřejně prospěšné práce v obci kolem šesti lidí. Práce by se ale našla i pro dvacet. "Zájem je, ale musíme si mezi těmi, které nám úřad práce pošle, vybírat," dodal starosta.