Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Jindřichovice vyhánějí úředníky

8.9.2003 Mladá fronta DNES Kraj Liberecký

Nová obecní vyhláška zakazuje státním úředníkům pod hrozbou pokuty neohlášený vstup do obce

 

Jindřichovice pod Smrkem - Od příštího pátku nebudou moci úředníci státní správy vstoupit do Jindřichovic pod Smrkem a sousedního Dětřichovce. Zakazuje jim to nová vyhláška, jíž obec vyhlásila boj zbytečné byrokracii. Jestliže úředník přijde do Jindřichovic pracovat a nebude mít pozvánku či povolení, hrozí mu až desetitisícová pokuta. Při opakovaném porušení se dopustí trestného činu maření úředního rozhodnutí. Podle vyhlášky navíc přijde úředníky hodina se starostou na tisíc korun a stejný čas s tajemníkem či místostarostou přijde na osm set korun. Každého úředníka přitom na novinku upozorní hned při vstupu do Jindřichovic cedule, které obecní úřad v sobotu instaloval. Je na nich piktogram s přeškrtnutým úředníkem a upozornění.

            "Místo práce v obci hledáme informace třeba do statistik a agend, které Jindřichovicím nijak neslouží. Přitom by si to státní úředníci mohli bez problému zjistit jinde, na jiném státním úřadě. Láme nám to vaz," uvedl příklad starosta Jindřichovic Petr Pávek. Za rok je úkoly pro státní správu stály například sedmdesát tisíc kopií a hodiny času. "Přitom nám za to nikdo nedá ani korunu. A jestliže obec něco potřebuje od úřadů, musí platit daně, kolky a poplatky. Když jsme zakládali s.r.o., tak nás stálo vytvoření pouhé šlupky organizace dvacet osm tisíc korun," upozornil starosta.

            Jak dále Pávek dodal, nechce obec vystupovat proti konkrétním lidem. "Jde nám o to, aby se úředníci chovali slušně a nešikanovali nás. Vadí nám arogantní chování." Právě možné šikanování je kupříkladu důvodem k tomu, aby obec úředníkovi vstup na katastr nepovolila. "Nejsme ale tak byrokratičtí jako státní úřad. O povolení mohou žádat telefonicky či písemně. Stačí i e-mail." Ani sankce a poplatky nechce obec tvrdě vybírat. Vyhlášku bere spíše jako upozornění na problém. "Důsledně na ní budeme trvat v případě arogantního chování úředníka." Starosta prý nenašel žádný zákon, jenž by jim takový postup zakazoval. "Je otázkou, zda se další obce připojí."

            Postup obce přitom lidé chválí. V neděli si dokonce přijel podnikatel z Liberce ceduli vyfotografovat. "Jedu sem kvůli tomu na kole. Jen tak dál. Je fajn, že se někdo konečně ozval. Podnikám a s byrokracií mám jen špatné zkušenosti," svěřil se. Zkušenosti s rostoucím množstvím požadavků státní správy má i krajský úřad. "Stejné potíže jako Jindřichovice mají i ostatní malé obce. Mají málo zaměstnanců, a proto musí každý dělat všechno a rozumět všemu," konstatovala zástupkyně hejtmana Libereckého kraje Eva Bartoňová.

 

            Podle ní byrokracie neúměrně narůstá. "Nesmyslnost zadávaných úkolů přitom s tím jde ruku v ruce. I my musíme vyplňovat desítky různých tabulek a nebylo by to nutné. Rozhodně je třeba začít otázku řešit. Je jen otázkou, jakým způsobem," zdůraznila.

            Rozrůstání státní správy potvrdil také starosta Železného Brodu Václav Horáček. Stejně jako v Jindřichovicích dostávají množství nesmyslných úkolů či dotazníků. "Posoudím, zda je to ku prospěchu obce či nikoliv. Jestli po nás chtějí něco nesmyslného, tak úkol jednoduše ignorujeme. A zatím jsme žádnou pokutu nedostali," nastínil jiný způsob boje s neúměrným nárůstem byrokracie Horáček. Stejně přitom podle něj postupuje i jedenáct okolních obcí. "Často se domluvíme a nějaké požadavky společně nesplníme. Nějak se bránit musíme," poznamenal starosta Železného Brodu.

 

JIndřichovice budou úředníky nekompromisně pokutovat jen v případě, kdy se budou chovat arogantně.

 

Foto: ÚŘEDNÍKŮM VSTUP ZAKÁZÁN. Starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek vyvěšuje na okraji obce ceduli, která varuje nezvané úředníky před finančním postihem.