Jindřichovice pod Smrkem
Jindřichovice
Česky | Deutsch | English | Polski

Starosta: Jsme tu pro lidi

8.9.2003 Lidové noviny Domov

Většina nákladů z rozpočtu obce jde na to, abychom ukojili požadavky státní správy, zdůvodňuje starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek, proč místní zastupitelé přijali vyhlášku, která pod pokutou zakazuje vstup do obce státním úředníkům.

 

LN: Proč jste vyhlášku přijali?

 

Úřady po nás chtějí stále víc papírů. Jsou situace, kdy 80 procent svého času a nákladů z rozpočtu obce potřebujeme na to, abychom ukojili požadavek nějakého státního orgánu. To je špatně. Jsme tu pro lidi, ne pro státní úředníky.

 

LN: Jak chcete peníze od úředníků, kteří do obce přijdou bez ohlášení, vymáhat?

 

Když přijde státní úředník a bude něco požadovat bez toho, aby se dopředu ohlásil, lze ho legitimovat. Pak bude opatření proti němu jako fyzické osobě. Když nezaplatí na místě, půjde to do správního řízení.

 

LN: Vyhláška říká, že nejde o opatření proti lidem ve státní správě. Pokutu má platit úředník, ne instituce. Není v tom rozpor?

 

Tak ať si nechá pokutu proplatit svým zaměstnavatelem.

 

LN: Není to diskriminace skupiny obyvatel - státních úředníků?

 

Není. Proč máme nechávat buzerovat třeba naše živnostníky? Ať přijedou kontrolovat, ale ať to oznámí. Když pojedu na návštěvu, zavolám a řeknu: chtěl bych přijet, kdy se vám to hodí? A ne, že se budu domáhat vstupu a když se nedomohu, zůstane vám pokuta, že jste nebyl doma.

 

LN: Takže úředníci, kteří třeba přijedou kontrolovat kvalitu zboží, to mají ohlásit vám i živnostníkům, které jedou kontrolovat?

 

No především živnostníkům.

 

LN: Ale tím můžete krýt nepoctivost podnikatelů. Když budu mít něco v nepořádku a kontrolor mi dá včas vědět, budu mít dost času uvést to do pořádku...

 

To bude nepochybně argumentace státní správy.

 

LN: Co na to jejím představitelům řeknete?

 

Že jsou povinni upozornit včas na kontrolu i její rozsah. Jsme veřejná a státotvorná korporace. V zásahu proti případným živlům, které by porušovaly zákony, bychom samozřejmě spolupracovali.

 

LN: Jako starosta chcete od úředníků 1000 korun za hodinovou návštěvu. Váš zástupce 800, další zaměstnanci úřadu 500 korun. Proč?

 

Jako obec kamkoli jdeme na úřad státní správy, platíme jak mourovatí kolky, správní poplatky a bůhvíco si kdekdo vymyslí. Když musíme platit my jim, tak ať do našeho rozpočtu také něco vrátí.

 

LN: Právníci vyhlášku označují za nesmyslnou. Počítáte s tím, že ji krajský úřad posoudí jako nezákonnou? Zrušíte ji pak?

 

Ne. Obrátili bychom se k Ústavnímu soudu. Jsme přesvědčeni, že na vydání takové vyhlášky máme právo.