Jindřichovice pod Smrkem
Jindrichovice
Česky | Deutsch | English  
    

Mezinárodní universitní a inovační centrum

    
Zvětšit obrázek
pohledová studie areálu v Jindřichovicích pod Smrkem (autor Ing. Arch. Petr Stolín)
Za jeden z nejúčinnějších nástrojů rozvoje území a lidských zdrojů považuje místní samospráva otevření se možnostem vysokoškolských studií, vědy, výzkumu a implementace dosahovaných výsledků do komerční sféry. Veden těmito úvahami se starosta obrátil v roce 2000 na vedení Technické university v Liberci se žádostí o posouzení a spolupráci a předložil první nástin projektu mezinárodního universitního centra. Tento projekt vycházel mj. ze skutečnosti, že se obec nachází ve středu trojúhelníku mezi Prahou (CZ), Drážďanami (D) a Vroclaví (PL) a z očekávaného vstupu České republiky do Evropské unie a následného oslabování funkce státních hranic.

Zázemí vysokoškolského vzdělávání v Jindřichovicích pod Smrkem není určeno pouze pro absolventy středních škol na Frýdlantsku, ale zejména pro mladé lidi z velkých měst a zemí Evropské unie s důrazem na sousedy Polsko a Německo, kteří by pomohli spoluvytvářet nový potenciál, novou životní kvalitu, nová pracovní místa a kteří by se při splnění určitých podmínek (např. bydlení) na Frýdlantsku chtěli usadit.

Výuka by v optimálním případě měla probíhat ve čtyřech jazycích (česky, polsky, německy a anglicky), což vyžaduje od budoucího studenta intenzivní jazykovou přípravku ve formě jednoho až dvou semestrů (nabídka platí i pro zahraniční studenty a zahrnuje výuku Češtiny).

Studijní obor musí být definován a prezentován takovým způsobem, aby mezi žadateli vznikl výrazný převis poptávky nad nabídkou volných míst. Také by se podobně nastavené předměty neměly pokud možno nabízet na fakultách ve velkých městech, protože jenom tak bude Frýdlantsko schopné konkurovat.

Zájemci o studium musí chápat umístění do Jindřichovic pod Smrkem jako začleňování do elity, před kterou je rozprostřena perspektiva vystudování atraktivního oboru a odpovídající pracovní zařazení.

Absolventi studia musí být „kreativci“, tzn. lidé, jimž studium dopomohlo ke vzdělání v oboru, který jim umožní ve snaze o pracovní zařazení nebýt vázán na velké sídelní a průmyslové jednotky. 


 
    

Starší články

    
30.06.2004 Obec má stavební povolení na universitní centrum   07.06.2003 Starosta Jindřichovic buduje ve své vesnici  
         
    
Czech Point
    
    
PROHLÍDKA VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN
s výkladem probíhá po předchozí telefonické nebo písemné domluvě se slečnou
Mirkou Kolačnou
v jindřichovickém Ekologickém Informačním Centru (značeno) na tel. čísle
482 328 007 nebo
604 777 977
    
    
Reklama
Mám vizi 360 Panorama